logo
dividerآرشیو اخبارdividerبانک ها مهم ترین نقش را در ایجاد رکود اقتصادی و تعطیل شدن واحد های تولیدی در کشور دارند / گرفتن سود مرکب از بدهکاران بانکی غیر قانونی است
بانک ها مهم ترین نقش را در ایجاد رکود اقتصادی و تعطیل شدن واحد های تولیدی در کشور دارند / گرفتن سود مرکب از بدهکاران بانکی غیر قانونی است
بانک ها مهم ترین نقش را در ایجاد رکود اقتصادی و تعطیل شدن واحد های تولیدی در کشور دارند / گرفتن سود مرکب از بدهکاران بانکی غیر قانونی است
حسین زاده بحرینی : طی سال‌های گذشته به دلیل بی توجهی بانک مرکزی و مجلس، اتفاق بسیار بدی در برخی از بانک‌های کشور افتاده که باعث قفل شدن بخشی از منابع بانک‌ها و ورشکسته و تعطیل شدن بسیاری از واحدهای تولیدی کشور شده است. در صورتی که بدهکار در سررسید نتواند بدهی خود را به بانک بپردازد. باید برای مدتی که تأخیر کرده است، وجه التزام پرداخت کند. با اجرایی شدن این قانون جدید دریافت بهره بر سود یا سود مرکب غیر قانونی خواهد بود. عدم دریافت سود مرکب الزام قانونی بانکهاست و بانک مرکزی هم مدعی است که در بخشنامه های خود، به بانک‌ها دستور داده است که از روش سود مرکب استفاده نکنند.
دیده بان ایران : نبود نقدینگی و عدم هدایت منابع بانکی به سوی تولید این روزها صنایع تولیدی کشور را با مشکلات متعددی روبرو کرده است، از سوی دیگر با وجود تحریم ها و رکود اقتصادی، بانک ها هر روز فشار بیشتری بر روی فعالان اقتصادی وارد می کنند.
حجت السلام محمدحسین حسین زاده بحرینی نماینده ی مشهد و رئیس کمیته پولی، مالی و بانکی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است: "رکود در تولید، نرخ سود بانکی مرکب، جریمه های بالا و تحریم ها مهم ترین عوامل افزایش بدهی صنعت گران به بانک ها است." 
این نماینده مجلس دهم با اشاره به تصمیم گیری مجلس درباره کاهش فشار ها بر صنعت گران گفت: " مجلس  مصوبه حذف سود و جریمه مرکب از تسهیلات بانکی را تصویب و این مصوبه توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تایید شده است؛ امیدواریم با حذف سود مرکب بخشی از فشارها از روی دوش تولید کنندگان برداشته شود . 

 

با حجت السلام محمدحسین حسین زاده بحرینی عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد، درباره عملکرد نظام بانکی و راه های رونق تولید گفت و گو کرده ایم. مشروح گفت و گوی این نماینده مجلس دهم با دیده بان ایران را در ذیل بخوانید : 

 

سوال: این روزها صنعت گران و فعالان اقتصادی با بدهی بانکی سرگرم هستند، مهمترین دلیل بدهی های بانکی به ویژه در بخش صنعت چیست؟

 

تولید با در کشور با مشکلات متعددی روبرو است، می توان ادعا کرد عملکرد غیر شفاف بانک ها یکی از عوامل رکود تولید محسوب می شوند.
رکود در تولید، نرخ سود بانکی مرکب، جریمه های بالا و تحریم ها مهم ترین عوامل افزایش بدهی صنعت گران به بانک ها است. 
مجلس شورای اسلامی در مردادماه سال جاری(1398) مصوبه حذف سود و جریمه های مرکب را به تصویب رساند، براساس این مصوبه قراردادهای تجدید یا امهال بدهی که زمینه ساز اخذ سود و جریمه مرکب هستند، از ابتدای سال ۱۳۹۳ به بعد، بلااثر خواهد بود.

 

این مصوبه که با ایراد شورای نگهبان مواجه شده بود، با اصرار نمایندگان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد و پس از چند جلسه بحث و گفت وگو با تغییراتی به تأیید دوسوم اعضای مجمع رسید. حال با اجرایی شدن این مصوبه انتظار می رود بخشی از فشارها بر تولید کنندگان کاهش یابد.
 
سوال: بانک ها برای بدهی های بانکی، جریمه دیرکرد و «سود مرکب یا بهره بر سود» در نظر می گیرند، این مسایل ریشه ی فقهی دارد؟ چرا مراجع معظم با آن مخالفت می کنند؟ و چرا بانک ها به نظر مراجع بی توجه هستند؟

 

طی سال‌های گذشته به دلیل بی توجهی بانک مرکزی و مجلس، اتفاق بسیار بدی در برخی از بانک‌های کشور افتاده که باعث قفل شدن بخشی از منابع بانک‌ها و ورشکسته و تعطیل شدن بسیاری از واحدهای تولیدی کشور شده است. در صورتی که بدهکار در سررسید نتواند بدهی خود را به بانک بپردازد. باید برای مدتی که تأخیر کرده است، وجه التزام پرداخت کند. با اجرایی شدن این قانون جدید دریافت بهره بر سود یا سود مرکب غیر قانونی خواهد بود. عدم دریافت سود مرکب الزام قانونی بانکهاست و بانک مرکزی هم مدعی است که در بخشنامه های خود، به بانک‌ها دستور داده است که از روش سود مرکب استفاده نکنند، در عین حال، رئیس کل قبلی بانک مرکزی(ولی الله سیف) در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس به صراحت اظهار داشت که ممکن است برخی از بانک ها از روش ربح مرکب استفاده کرده باشند.
جالب این است که وقتی پیشنهاد حذف ربح مرکب از محاسبات بانک‌ها را برای اولین بار در جلسه مدیران محترم بانک ها با رئیس محترم مجلس مطرح کردم، همه مدیران بانک‌ها از این پیشنهاد استقبال کردند و هیچ یک از آنها منکر استفاده از روش ربح مرکب در بانک‌های کشور نشد. مراجع تقلید هم با دریافت سود مرکب و جریمه های سنگین مخالف هستند. امیدواریم با اجرایی شدن مصوبه هفته گذشته مجلس جلوی دریافت سود مرکب گرفته شود.
 

 

سوال: در دادگاه های مفاسد اقتصادی شاهد هستیم که بدهی بانکی به صورت برجسته ای طرح می شود، مثلا در دادگاه مالک گروه عظام نماینده دادستان مدعی است آقای ایروانی  1900  میلیارد تومان بدهی بانک دارند. به نظر شما با توجه به اوضاع اقتصادی کشور و تکانه های رکورد، تحریم و جهش های ارزی که شما بیان کردید، بدهی بانکی برای یک تولیدکننده نکته ی غیرقابل توجیهی است؟

 

قرار شده برای بدهکاران بانکی مهلت قائل شویم که بدهی خود را پرداخت کنند، البته بدهکاران هرچه دیرتر پرداخت کنند سود محاسبه می‌شود، اما نه به روش مرکب بلکه به روش ساده. با توجه به وضعیت نابسامان اقتصادی کشور امیدواریم با این روش شرایط برای رونق تولید در کشور فراهم شود. 
توصیه بنده به بدهکاران بانکی این است. در بازپرداخت بدهی خود تسریع کرده و از این طریق به اقتصاد کشور کمک کنند.
منبع : دیده بان ایران
تماس با ما

کارخانه

 

فکس

رشت ، شهر صنعتی ، بلوار صنعت 1

خیابان چهارم

013 -31882445

کد پستی 4337187573
تلفن 013-31882438-42
داخلی واحد انتظامات:  1141-1142

ارتباط با واحد رضایت

مشتریان: 

013-31884420
آدرس دفتر مرکزی: 

تهران بزرگراه شهید خرازی غربی – پروژه هزار و یک شهر

تلفن: 021-49751600-49751500
داخلی گروه تعلیق:  1080
عضویت در خبرنامه